Παρουσία του πρώην υπουργού Εθνικής Άμυνας, επίτιμου αρχηγού ΓΕΣ, Στρατηγό ε.α κ.Φράγκου Φραγκούλη, πανηγύρισε σήμερα Κυριακή 27 Μαρτίου η Ιερά Μονή Θεοτόκου Καλλίπετρας την μνήμη του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά. Στις λατρευτικές εκδηλώσεις και την Θεία Λειτουργία, στην οποία προεξήρχε ο Ηγούμενος της Μονής Πατέρας Παλαμάς, παραβρέθηκαν επίσης ο δήμαρχος Βέροιας κ.Βοργιαζίδης, ο διοικητής της ΙΜΠ. Υποστράτηγος κ.Σίμος, δημοτικοί σύμβουλοι και πλήθος κόσμου που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του Μοναστηριού.O πατήρ Παλαμάς μίλησε σχετικά με τον Άγιο Γρηγόριο και τους αγώνες του για την Ορθόδοξη Πίστη, ενώ ένθερμο πατριωτικό λόγο απηύθυνε και ο Στρατηγός Φράγκος, ο οποίος διατηρεί στενή πνευματική σχέση με την "Καλλίπετρα", αφού στην Μονή βρίσκονται θαμμένα τα οστά των γονέων του.
Έφυγε από τη ζωή η Φανή Μωυσίδου σε ηλικία 88 ετών
Έφυγε από τη ζωή και κηδεύεται την Τετάρτη 31 Ιουλίου 2024...