Την πιο δύσκολη αποστολή έχει η ομάδα της Βέροιας αφού την Κυριακή στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής θα αντιμετωπίσει στο "Γ. Καραισκάκης" τον πρωτοπόρο και σίγουρο πρωταθλητή Ελλάδος Ολυμπιακό. Όμως οι Πειραιώτες που πράγματι έχουν την καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος προέρχονται από αναπάντεχο αποκλεισμό από την Άντερλέχτ για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο. Σίγουρα η ψυχολογία παικτών και φιλάθλων είναι στο ναδίρ, και αυτό φάνηκε μετά το 1-1 στην παράταση από την Άντερλεχτ που άδειασε το γήπεδο. Η πιθανή νίκη του Ολυμπιακού την Κυριακή επί της Βέροιας θα σημάνει και μαθηματικά την κατάκτηση του φετινού τίτλου από τους γηπεδούχους και θα το επιδιώξουν με κάθε τρόπο για να μετριάσουν την πίκρα των φιλάθλων μετά τον αποκλεισμό. Η Βέροια όμως επειδή ξέρει από "φιέστες" θα αγωνιστεί με σκοπό να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα και να χαλάσει για μία κόμη χρονιά την γιορτή του Ολυμπιακού.
Απών ο τιμωρημένος Δημήτρης Γιαννούλης . Ελπίδες για Αμπτούν.
Το πρωί του Σαββάτου μετά το χαλάρωμα οι παίκτες της Βέροιας θα αναχωρήσουν για το Αεροδρόμιο ΜΑΚΕΔΟΝΊΑ όπου στις 1 μ.μ θα πετάξουν για την Αθήνα. Ο προπονητής της Βασίλισσα του βορρά Δημήτρης Ελευθερόπουλος που θα βρεθεί απέναντι στον Ολυμπιακό ως προπονητής έχει αρκετά προβλήματα αφού δεν υπολογίζει στους μόνιμους τραυματίες Βεργώνη, Μπαλάφα ( Ανέβασε τροφές τις τελευταίες μέρες) Νάστο, Κόλα , Καλί ενώ ο Μπατιόν έκανε ατομικό . Επίσης ο Τζαμέλ Αμπτούν έδειξε σημάδια βελτίωσης και στην φυσική κατάσταση και υπάρχουν ελπίδες να μετάσχει στην αποστολή για τον δύσκολο αγώνα με τον Ολυμπιακό. Αντίθετα θα λείψει ο Δημήτρης Γιαννούλης που είναι τιμωρημένος από κάρτες .