Έξοχη εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι 32 αθλητές της Πυγμής που συμμετείχαν στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα ΤαεΚβοΝτο με διοργανωτή τον αθλητικό σύλλογο Χρυσούπολης Καβάλας και πρωτοστάτη τον υπεύθυνο προπονητή Γιάννη Θεοδώρου.
Σε μία άρτια διοργάνωση που έχει εδραιωθεί στο καλεντάρι του δυναμικού ολυμπιακού αθλήματος και που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στο κλειστό γυμναστήριο Χρυσούπολης , αθλητές έμπειροι αλλά και πρωτοεμφανιζόμενοι σε όλες τις κατηγορίες , τους δόθηκε η κατάλληλη ευκαιρία να μονομαχήσουν σε διπλούς αγώνες εμπειρίας αλλά και σε αγώνες μεταλλίων . Η συμμετοχή των αθλητών έφτασε τους 610 από 38 συλλόγους της β. Ελλάδος, αφού αποτέλεσαν και το τελευταίο στάδιο προετοιμασίας λίγες μέρες πριν το πρωτάθλημα πρόκρισης Παίδων/Κορασίδων που θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 14-15 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη.
Το βεροιώτικο σωματείο της Πυγμής Βέροιας, με τη συμμετοχή 32 συνολικά αθλητών στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων , γεννηθέντες τα έτη 2009 έως και το 2001, απέσπασε μετάλλια στις κατηγορίες που αγωνίστηκαν για 1η 2η & 3η θέση αντίστοιχα. Οι μικρότεροι αθλητές δίνοντας 2 αγώνες ο καθένας τους μπόρεσαν να εκφράσουν τη μαχητικότητά τους, δοκιμάζοντας ταυτόχρονα την τεχνική τους κατάρτιση και να εμπεδώσουν πλέον βιωματικά πως οι κόποι τους και η συνέπειά της στο εβδομαδιαίο προπονητικό πρόγραμμα αργά ή γρήγορα ανταμείβονται.
Οι προπονητές της Πυγμής Γιώργος Κώτας, Μαρία Σταύρου συγχαίρουν τους αθλητές τους για τις επιδόσεις τους και το κλίμα συνεργασίας και ομαδικότητας που χαρακτήρισε την αποστολή και ευχαριστούν τους γονείς των αθλητών για τη διαρκή αρωγή& εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό τους με την ουσιαστική παρουσία δίπλα στους αθλητές και σε κάθε αποστολή που πραγματοποιεί ο σύλλογος της Πυγμής. Οι προπονήσεις που προηγούνται των αγώνων και των μεταλλίων , είναι αυτές που δομούν σταθερά την αθλητική ταυτότητα και προσωπικότητα των παιδιών & των εφήβων.
Τις ευχαριστίες τους και τα συγχαρητήρια εκφράζει η Πυγμή προς το φιλικό σωματείο της Χρυσούπολης Καβάλας για την οργάνωση και τον έμπειρο χειρισμό του μεγάλου αριθμού συμμετοχών, το σώμα διαιτησίας και την όμορφη φιλοξενία δέκτες της οποίας έγιναν οι αποστολές των σωματείων.
Αναλυτικά , οι βεροιώτες αθλητές , οι συμμετοχές και τα μετάλλιά τους.
Χρυσό Μετάλλιο
1. Κωνσταντινίδου Μιχαέλα
2. Χερίδης Κωνσταντίνος
3. Νοβάκης Διονύσης
4. Τσανακτσίδης Παύλος
5. Προδρομίδου Έλενα
6. Αισιοπούλου Μαρία
Αργυρό μετάλλιο
7. Θεοδωρίκα Αυγή
Χάλκινο μετάλλιο
8. Γαλάνης Βαγγέλης
Μετάλλια συμμετοχής & εμπειρίας για τους αθλητές
9. Δούκας Αναστάσης
10. Ελευθεριάδης Γιάννης
11. Παππάς Γεράσιμος
12. Σταύρου-Κώτα Αθηναϊδα
13. Μπογιατζή Νίκη
14. Θεοδωροπούλου Μαργαρίτα
15. Καραγιάννης Χρήστος
16. Πουρλίδας Χρήστος
17. Ελευθεριάδης Χρήστος
18. Καλογεράκης Νίκος
19. Τσένου Ελένη
20. Μπούκα Νικολέτα
21. Σαμαράς Αποστόλης
22. Καραούλας Ευθύμης
23. Κώτας- Σταύρου Φοίβος
24. Πασχαλίδου Βικτωρία
25. Στεφανίδης Δημήτρης
26. Κοσμίδης Στέλιος
27. Ζιώγας Θωμάς
28. Κοψιδάς Δημήτρης
29. Αμοιρίδης Μιχάλης
30. Πυλωρίδης Αντώνης
31. Καλογεράκη Σοφία
32. Χαλίλ Εγκλιάν
Μετάλλιο συνεργασίας & ομαδικότητας
Στα μέλη της Πυγμής Θανάση Παπαστέργιο, Κώστα Κοψιδά, για την πολύτιμη αρωγή τους στις αποστολές και δραστηριότητες της Πυγμής.