Στη συγκέντρωση των αγροτών στον κόμβο της Κουλούρας συμμετείχε αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ Ημαθίας, αποτελούμενη από τον γεωπόνο και μέλος της Κ.Ε. Δημήτρη Χαμπίδη και τον κτηνοτρόφο και μέλος της γραμματείας του αγροτικού τμήματος Δημήτρη Τσιάνο. Οι δύο άντρες διαβεβαίωσαν τους συγκεντρωμένους αγρότες ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στο πλευρό τους, το ίδιο και η κυβέρνηση και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, ο ίδιος δε ο υπουργός κ. Αποστόλου, σε συνάντηση που είχαν μαζί του, δήλωσε ότι συμφωνεί με τα δίκαια αιτήματά τους και θα αγωνιστεί να γίνουν αποδεκτά από την Τρόικα.
Για τα φορολογικά:
Αναγνώριση της οικογενειακής εργασίας στο κόστος παραγωγής
Αναγνώριση των αποσβέσεων στο κόστος παραγωγής
Αφορολόγητο όπως στους υπαλλήλους 9.000
Αφορολόγητο των επιδοτήσεων μέχρι 12.000
Χαμηλό συντελεστή για τους κατά κύριο επάγγελμα αγρότες 11-13%.
Για την ασφάλεια του ΟΓΑ:
1) Δημιουργία κλίμακας με βάση το αγροτικό εισόδημα και τις ιδιόκτητες εκτάσεις
2) Διαχωρισμός των ορεινών περιοχών.
Κάλεσαν επίσης τους αγρότες να συμμετέχουν ενεργά στη χάραξη της αγροτικής πολιτικής στη χώρα μας, ξεκινώντας με προτάσεις για την οργάνωση των συνεταιρισμών ώστε να συμπεριληφθούν στο σχέδιο νόμου που έχει δοθεί για δημόσια διαβούλευση.