Με 70... 'πρωτάκια' στους 300 έγινε το πρωί η ορκωμοσία της νέας Βουλής. Ανάμεσα στους νεοεκλεγμένους του Κοινοβουλίου και οι 'δικοί' μας Χρήστος Αντωνίου (ΣΥΡΙΖΑ) και Θανάσης Θεοχαρόπουλος, με τον πρόεδρο της ΔΗΜΑΡ να είναι βουλευτής Επικρατείας με τη Δημοκρατική Συμπαράταξη. Σε δηλώσεις του ο κ. Θεοχαρόπουλος εξέφρασε την ελπίδα αυτή η κοινοβουλευτική περίοδος να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και πρόσθεσε: «Η ευχή είναι να μπορέσουμε να έχουμε σταθερότητα για να λυθούν τα προβλήματα της κοινωνίας και της χώρας».
Ορκίστηκαν φυσικά Φρόσω Καρασαρλίδου και Γιώργος Ουρσουζίδης, που επανεκλέχθηκαν με τον ΣΥΡΙΖΑ μετά την πρώτη τους εκλογή τον περασμένο Ιανουάριο, καθώς και ο Απόστολος Βεσυρόπουλος που εκλέγεται από το 2012 με τη Νέα Δημοκρατία.