«Στην Ελλάδα θα πρέπει να φοβούμεθα τις επιτυχίες και όχι τις συμφορές, γιατί οι συμφορές ενώνουν, ενώ οι επιτυχίες, με τον φθόνον που προκαλούν, διχάζουν…»
Λόγια του μεγάλου ιδρυτή της Νέας Δημοκρατίας και αναμορφωτή της σύγχρονης Ελλάδας, του Κωνσταντίνου Καραμανλή. Του εθνάρχη που εμπνεύστηκε το κόμμα των μεγάλων εθνικών επιλογών, του ηγέτη που οραματίστηκε και πέτυχε την Ελλάδα των μεγάλων εθνικών νικών.
Η νέα εκλογική ήττα της Νέας Δημοκρατίας, η νέα συμφορά, θα πρέπει να γίνει η μεγάλη ευκαιρία για την παράταξή μας. Ευχαριστώντας από καρδιάς όλες και όλους που κι αυτή τη φορά επέλεξαν τη Νέα Δημοκρατία, οφείλουμε να τους δώσουμε την ικανοποίηση της λήψης του καθαρού μηνύματος του ελληνικού λαού και δια της αυτοκριτικής να προχωρήσουμε στη μετεξέλιξη της παράταξης. Για μια Νέα Δημοκρατία ζωντανό κύτταρο των τοπικών κοινωνιών, μια Ν.Δ. αποκούμπι των δυνατών και των αδυνάτων, μια Ν.Δ. μοναδική δύναμη πραγματικής ελπίδας. Την παράταξη που θα επιστρέψει στις ρίζες της και θα εξακολουθεί να εμπνέει αισιοδοξία, αισθητική, αξιοπρέπεια στις Ελληνίδες και τους Έλληνες
Επιστροφή στις ρίζες της Ν.Δ. σημαίνει επιστροφή στην πολιτική, σε αρχές και αξίες που επαναφέρουν το πληγωμένο από τα λάθη του κόμμα στον δρόμο της κοινωνικής προσφοράς και της δημιουργίας. Επιστροφή στις ρίζες σημαίνει κάθαρση του κόμματος από καιροσκοπισμούς και καιροσκόπους, που το μίκραιναν και το αποξένωσαν από την κοινωνία. Η παράταξη της Νέας Δημοκρατίας οφείλει να στηριχθεί ξανά στις ιδέες και τα πιστεύω της, εμπνέοντας την ανιδιοτελή συμμετοχή και την ατομική ευθύνη, απομονώνοντας παντός είδους ‘κομματάρχες’. Κάθε λογής μουσαφίρηδες και σώγαμπροι δεν πρέπει να ξεχνούν ποιοι είναι και πού βρίσκονται.
Ήλθε λοιπόν η ώρα της μεγάλης μας ευκαιρίας. Η Νέα Δημοκρατία δεν πρέπει να βγάλει μόνο νέο Αρχηγό. Πρέπει να ξαναβρεί τον δρόμο της και τους πιστούς της στρατιώτες. Από όλους εμάς εξαρτάται το μέλλον της παράταξης και της χώρας. Οι κίνδυνοι για τη χώρα δεν έχουν απομακρυνθεί. Η αναγεννημένη Νέα Δημοκρατία πρέπει σύντομα να σταθεί στα δυνατά της πόδια και να είναι έτοιμη για τους νέους αγώνες και τις νέες μεγάλες εθνικές νίκες.
Προσωπικά, θα συνεχίσω να προσφέρω ανιδιοτελώς στην παράταξη και τον τόπο μου από όποιο μετερίζι, έχοντας την πόρτα και την καρδιά μου ανοικτή σε όλες τις Ημαθιώτισσες και τους Ημαθιώτες που έχουν την ανάγκη και τη στήριξή μου.
Απόστολος Εμμανουηλίδης
Υποψήφιος Βουλευτής Ν.Δ.