Ένα ακόμη μεγάλο βήμα έκανε η Διοίκηση του ΝΑΣΗ ανακοινώνοντας την συνεργασία με τον Ρώσο πτυχιούχο με μάστερ στην κολύμβηση και προπονητή της Ενωμένης ΕΣΣΔ. Ο Αλεξάντερ Κράβτσουκ βρίσκεται στην Ελλάδα από το 2000 ως τεχνικός του Ποσειδώνα Κοζάνης όπου ανέδειξε πάρα πολλούς πρωταθλητές και αθλητές που συμμετείχαν και σε Πανευρωπαϊκούς αγώνες Κολύμβησης.
Από το 2011 έως το 2015 διετέλεσε προπονητής στην κολυμβητική ομάδα της Λεμεσού στην Κύπρο, και από τη νέα κολυμβητική χρονιά θα έχει την ευθύνη της προπόνησης των κολυμβητών- τριών του ΝΑΣΗ στη θέση του Γιώργου Τσαλή.
Είχαμε την ευκαιρία να συναντήσουμε τον κ. Κράβτσουκ στις εγκαταστάσεις του ΝΑΣΗ στο κολυμβητήριο του ΝΑΥΤΙΛΟΥ, ο οποίος μίλησε αποκλειστικά στον ΛΑΟ λέγοντας τα εξής.
«Είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε επιτυχίες γιατί έμαθα ότι ο σύλλογος έχει πολλούς ταλαντούχους κολυμβητές και κολυμβήτριες και μέσα από την σκληρή δουλειά θα πανηγυρίσουμε πρωτιές! Θέλω όμως να πω στα παιδιά ότι ο Αθλητισμός όποιο άθλημα και αν είναι αυτό είναι πρώτα χαρά και διασκέδαση. Χρειάζεται πάνω απ’ όλα για τους πρωταθλητές καλή ζωή και σκληρή προπόνηση. Άκουσα για τις επιδόσεις του Θώμογλου και ενθουσιάσθηκα. Όμως θέλει διάρκεια και καλή συνεργασία διοίκησης , προπονητού και γονέων. Και ο Ξυνάδας που ανέδειξα πριν από λίγα χρόνια με συμμετοχή σε Πανευρωπαϊκούς αγώνες που είναι. Στα 20 χρόνια του σταμάτησε την κολύμβηση.
Βρίσκομαι εδώ με τον πρόεδρο κ. Γιάννη Καλφόπουλο και τον κ. Τσαλή να ενημερωθώ να γνωρίσω τους αθλητές και να αρχίσουμε δουλειά»
Από την πλευρά του ο πρώην προπονητής του συλλόγου και σήμερα τεχνικός υπεύθυνος Γιώργος Τσαλής τόνισε τα εξής:
«Είναι τυχερός ο ΝΑΣΗ και τα παιδιά που θα συνεργασθούν με έναν πολύ έμπειρο και με πολλές γνώσεις στην κολύμβηση προπονητή. Ο κ. Κράβτσουκ είναι σε θέση για όσους θέλουν να κάνουν βήματα μπροστά να τους δώσει όλες τις οδηγίες για πρωταθλητισμό! Μεγάλο πλεονέκτημα για τον ΝΑΣΗ το κολυμβητήριο που είναι πόλος έλξης για σωστή ανάπτυξη του αθλήματος, αλλά και διέξοδος στους νέους της Βέροιας. Εύχομαι καλή κολυμβητική χρονιά πάνω απ’ όλα με υγεία σε όλα τα παιδιά και νέες μεγάλες επιτυχίες στους αγώνες.»