Πραγματοποιήθηκε στην Έδεσσα το τριήμερο 4-5-6 Σεπτεμβρίου το ετήσιο πανελλήνιο επιμορφωτικό σεμινάριο της ΚΕΔ/ΟΧΕ. Στο σεμινάριο συμμετείχαν διαιτητές της κατηγορίας Α1 από όλους τους συνδέσμους διαιτητών της Ελλάδας, παρατηρητές διαιτησίας και νέοι διαιτητές. Από τον Σύνδεσμο Διαιτητών Κεντρικής Μακεδονίας συμμετείχε ο παρατηρητής διαιτησίας και πρώην μέλος της ΚΕΔ/ΟΧΕ ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΘΥΜΗΣ, ο διεθνής Διαιτητής και πρόεδρος του ΣΔΧΚΕΝΜ ΤΖΑΦΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ οι διαιτητές ΚΑΡΓΑΤΖΗΣ ΤΑΣΟΣ, ΛΙΝΑΡΔΟΣ ΝΙΚΟΣ και ως παρατηρητής του σεμιναρίου ο νέος Διαιτητής του συνδέσμου μας Κυριακού Αυγουστίνος. Άπαντες κρίθηκαν επιτυχόντες.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε επιμόρφωση και Ανάλυση των κανονισμών του αθλήματος της Χειροσφαίρισης με οπτικοακουστικά μέσα, γραπτή εξέταση των συμμετεχόντων διαιτητών επί των κανονισμών καθώς και δοκιμασία σε τεστ αντοχής. Το αμέσως προσεχές διάστημα θα διεξαχθεί αντίστοιχο σεμινάριο για τους διαιτητές των υπολοίπων κατηγοριών.