Συγκινητικές στιγμές από τον πολιτισμό των αλησμόνητων πατρίδων της Μικράς Ασίας μας προσέφερε ο Σύλλογος Μικρασιατών Ημαθίας, το βράδυ της Παρασκευής 24ης Ιουλίου, ανοίγοντας τις εκδηλώσεις του "Ευστάθιος Χωραφάς" στην Πατρίδα. Θερμά συγχαρητήρια στην πρόεδρο Τασούλα Παυλίδου, στο δ.σ και σε όλους τους χορευτές και χορεύτριες γιατί μας έκαναν να ταξιδέψουμε στα μέρη μας. στην Απολλωνιάδα, την Προύσα,την Σμύρνη, τη Χηλή,το Αϊβαλί και όλες τις πατρίδες των προγόνων μας, που ποτέ δεν ξεχνούμε. Τον σύλλογο βράβευσε για την προσφορά του ο "Ευστάθιος Χωραφάς" προσφέροντας τις εικόνες της Αγίας Παρασκευής και των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου του Διακόνου και Ειρήνης.
Θόδωρος Ελευθεριάδης