Από τον βουλευτή Ημαθίας του ΣΥΡΙΖΑ Κώστα Λαπαβίτσα δόθηκε στη δημοσιότητα η παρακάτω δήλωση:
“O Σύριζα κέρδισε τις εκλογές έχοντας ως στρατηγική του να πετύχει ριζοσπαστική αλλαγή στην Ελλάδα και την Ευρώπη μέσα στα πλαίσια του ευρώ. Στη λογική αυτή, η κυβέρνηση έκανε πεντάμηνες διαπραγματεύσεις με τους «εταίρους» με στόχο έναν «έντιμο συμβιβασμό».
Η στρατηγική αυτή δυστυχώς αποδείχθηκε τελείως αποτυχημένη γιατί ριζοσπαστική αλλαγή εντός του ευρώ είναι αδύνατη. Η ΟΝΕ διέπεται από δομική προσκόλληση στη λιτότητα. Οι διαπραγματεύσεις κατέληξαν σε ένα εντελώς προβλέψιμο εκβιασμό, ο οποίος οδήγησε σε μία απολύτως ετεροβαρή συμφωνία για την Ελλάδα, βάση για το τρίτο μνημόνιο..............
Οι κοινοβουλευτικές και κομματικές συλλογικότητες του Σύριζα μπορούν ακόμη να παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο στο έργο αυτό, αρκεί να υπάρξει ενότητα και κοινή στόχευση. Η προετοιμασία του εναλλακτικού σχεδίου πρέπει να αρχίσει αμέσως, καθώς η βάση υπάρχει και είναι επεξεργασμένη. Απομένει η πολιτική βούληση, έστω και τώρα.”
Διάψευση δήλωσης
Σε δημοσίευμα του διαδικτυακού τύπου που έχει αναπαραχθεί ευρύτατα, αναφέρεται ότι έκανα την εξής δήλωση : «Το σχέδιο Β΄ προφανώς θα περιλαμβάνει και έξοδο από την Ε.Ε.»
Θέλω να δηλώσω κατηγορηματικά ότι ποτέ δεν έχω κάνει τέτοιον ισχυρισμό. Πρόκειται για ψευδή και παραπλανητική περιγραφή των θέσεών μου για την εναλλακτική πορεία της χώρας.
Η Ελλάδα πρέπει να φύγει από την Ο.Ν.Ε. διότι η συμμετοχή της στο κοινό νόμισμα την πνίγει.
Η έξοδος από την Ευρωζώνη δεν συνεπάγεται και έξοδο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Κώστας Λαπαβίτσας
Βουλευτής Ημαθίας