"Ώπα ξεπροβάλλανε αϊτοί του Ψηλορείτη, στην μπάντα πόλεις και χωριά γιατί χορεύει η Κρήτη". Μοναδικός βάρδος ο Νίκος Ζωιδάκης. Με την λύρα του και την ορχήστρα του, συνόδεψε αυτό το υπέροχο χορευτικό του συλλόγου Κρητών Ημαθίας. Λεβέντικοι χοροί, ανάλαφροι μα στιβαροί, με το γλύκισμα της λύρας να σου αφήνει γεύσεις Μεσογείου και άπαρτων βουνών, γεύσεις λευτεριάς, γεύσης Ελλάδας. Με συγκινεί η παράδοση αυτής της Ελληνικής φυλής. Αδούλωτοι, απροσκύνητοι οι Κρητικοί δώσανε μάχες εδώ στη Μακεδονία σε όλα τα καλέσματα του Έθνους. Χθες στην βραδιά του "Ευστάθιος Χωραφάς" οι στιγμές που ζήσαμε όλοι μοναδικές. Συγχαρητήρια στον Νίκο Ζωιδάκη, έναν εξαιρετικό καλλιτέχνη και άνθρωπο και σε όλα τα παιδιά του συλλόγου Κρητών Ημαθίας. Και του χρόνου με υγεία. Δείτε video από την εκδήλωση.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/ΚΩΝ Π.Ε. ΗΜΑΘΙΑΣ : Δικαίωση για χιλιάδες...
Από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ημαθίας,...