Στη σύλληψη δύο Ελλήνων για καλλιέργεια δενδρυλλίων κάνναβης σε αγροτική περιοχή της Ημαθίας οδήγησαν οι συντονισμένες ενέργειες των αστυνομικών της Ομάδας Δίωξης Ναρκωτικών του Τμήματος Ασφάλειας Βέροιας. Πρόκειται για δύο άτομα 42 και 44 ετών, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία για παράβαση της Νομοθεσίας περί εξαρτησιογόνων ουσιών.
Το βράδυ της Τετάρτης οι δύο άντρες μετέβηκαν με όχημα σε αγροτική δύσβατη περιοχή της Ημαθίας όπου και κατελήφθησαν επ’ αυτοφώρω, να καλλιεργούν ως επί το πλείστον μέσα σε γλάστρες, οργανωμένη φυτεία με 133 δενδρύλλια κάνναβης, τα οποία εκριζώθηκαν και κατασχέθηκαν.
Επίσης έπειτα από έρευνα που πραγματοποιήθηκε στον χώρο που συνελήφθησαν, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 7 προστατευτικά πλαστικά δίχτυα τα οποία χρησιμοποιούσαν για την απόκρυψη των δενδρυλλίων, διάφορα εργαλεία καλλιέργειας των φυτών και το παραπάνω όχημα.
Επίσης συνελήφθη το πρωί της Τετάρτης στη Βέροια 46χρονος σε βάρος του οποίου εκκρεμούσε καταδικαστική απόφαση του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Βέροιας σύμφωνα με την οποία καταδικάστηκε σε ποινή φυλάκισης 10 μηνών για χρήση πλαστού εγγράφου.