Καταπληκτικά συνεχίζεται η χρονιά για τον Βεροιώτη αθλητή Δημοσθένη Ταραμονλή, που διεκδικεί το πρωτάθλημα για το 2015 στην κατηγορία κάτω των 14 ετών που μετά από τις προηγούμενες επιτυχίες του :
1ος στο Ε3 της Αριδαίας
1ος στο Ε2 της Ξάνθης
5ος στο Ε1 της Γλυφάδας
1ος στο Ε3 της Βέροιας
9ος στο Tennis Europe της Αθήνας
Την εβδομάδα που μας πέρασε ο αθλητής αγωνίστηκε στο 2ο πανελλαδικό τουρνουά Επιπέδου 1 που έγινε στη Θεσσαλονίκη. Το έργο του ήταν πολύ δύσκολο γιατί αγωνίστηκε σε χωμάτινη επιφάνεια (η Βέροια δεν διαθέτει τέτοια γήπεδα) και δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί το επιθετικό και γρήγορο παιχνίδι του.
Παρόλα αυτά έφτασε ένα βήμα πριν την κατάκτηση της πρώτης θέσης χάνοντας οριακά με σκορ 7/5 – 7/6 στον τελικό από τον Νίκο Μανόπουλο από τη Λαμία.
Ο δρόμος του για τον τελικό είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας καθώς είχε δύσκολη κλήρωση.
Απέκλεισε κατά σειρά τους:
Στανέλλο Μιχάλη (Αθήνα) με 6/0 – 6/2
Αναγνωστόπουλο Δημήτρη (Χαλκίδα) με 6/2 -6/4
και Θάνο Αριστοτέλη (Ηλιούπολη) με 6/1 – 6/0.
Στον ημιτελικό αντιμετώπισε το νούμερο 1 του ταμπλό Κούτσικο Βασίλη από τη Λαμία οπότε και έγινε το καλύτερο παιχνίδι της διοργάνωσης. Ο Δημοσθένης ενώ έχασε το πρώτο σετ με 6/2 με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε με tie break (7/6). Στο τρίτο σετ εκμεταλλευόμενος την πολύ καλή φυσική του κατάσταση προηγήθηκε με 4/1 και ο αντίπαλός του εγκατέλειψε.
Στα διπλά έφτασε ένα βήμα πριν τον τελικό όπου με συμπαίκτη τον Λάπα Θεοδόση έχασαν στον ημιτελικό με 6/7 – 7/5 – 10/3.
Ο Δημοσθένης ξεκίνησε την προετοιμασία του για το επόμενο τουρνουά που θα γίνει στη Βέροια, όπου θα έχει τη συμπαράσταση των φίλων του.