Επτά δήμοι στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τα τοπικά κέντρα δια βίου μάθησης εφαρμόζουν πρόγραμμα εκμάθησης της ποντιακής διαλέκτου στους ποντίους και όχι μόνο δημότες του. Στο Αγρίνιο, στην Κατερίνη, στην Κομοτηνή, στην Έδεσσα, στην Πάτρα,στο Ωραιόκαστρο και στο Κιλκίς το ...καλατσεβς ποντιακά είναι επί της διδακτέας ύλης! Αξιέπαινη η προσπάθεια, ώστε οι νέες γενιές να μην χάσουν την επαφή με την αρχαία αυτή ελληνική διάλεκτο!
50 χρόνια σήμερα, από την πτώση της χούντας και την...
-Στις 2.00 το πρωί της 24ης Ιουλίου επιστρέφει ο...